Nuruahlal'a Hoş geldiniz.. Dost Kapımızdan Sizde Girin İçeri... Allah'ım Gönlümüzde Olanı Hakkımızda Hayırlı Eyle, Hakkımızda Hayırlı Olanı Gönlümüze Razı Eyle

Go Back   NURUAHLAL > Huzur Köşesi > Fahr-i Kainat Efendimiz H.z.Muhammed(s.a.v)
Forum Kaideleri Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Fahr-i Kainat Efendimiz H.z.Muhammed(s.a.v) Fahr-i Kainat Efendimiz H.Z MUHAMMED (s.a.v) Hakkında anlatılanlar, hayatı hakkında yazılanları okuyabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz. İktibaslarımızda kaynak belirtelim lütfen.

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 26 Mart 2011, 00:24   #1
YAKAZA
Talebe
 
YAKAZA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2011
Mesajlar: 1.421
Thumbs up Tatlı Dil, Güler Yüz

Peygamber Efendimiz (s.a.v.):

“Müslüman diğer insanların elinden ve dilinden emin olduğu kişidir1.” diyerek olgun bir mümin prototipi çizer. Olgun bir müminin de karşısındaki insanları ne davranışlarıyla ne de sözleriyle incitmeyeceğini belirtir. Bununla birlikte bizlere tatlı dilli ve güler yüzlü olmanın imanda bir olgunluk ölçüsü olduğunu işaret buyurur.
Diğer bir hadislerinde:

“Ey nas! Ne verirseniz sizin için hayırlıdır. Kişi ister bir sa’ ister yarım sa’ ister bir hurma ister yarım hurma versin. Herhangi biriniz Allah’a kavuştuğunda Allah Ona:

– Ben sana göz kulak vermedim mi? Ben seni mal ve çoluk çocuk sahibi yapmadım mı? Sen bu gün için ne hazırladın? der. O da önüne bakar arkasına bakar sağına bakar soluna bakar ve hazırladığı hiçbir şey göremez. Netice olarak ateşe karşı ancak yüzünü siper yapar. O halde bir hurmanın yarısıyla da olsa kendinizi ateşten koruyunuz. Şayet onu da bulamazsanız bari yumuşak bir sözle bunu yapınız2. diyerek dikkatlerimizi başka bir yöne çekmiş tatlı dil ve güler yüze sadaka gibi bir ibadet boyutu kazandırmıştır.

Yaptığımız her iyilikte olduğu gibi bunda da en yakınlarımızdan başlayarak çevremizde yaşayan diğer fertlere doğru bu güzel ibadeti yaymamızın gerekliliği göz ardı edilemez. Bundan dolayı tatlı dil ve güler yüzle muamelemizi hak edenler elbette ki öncelikle anne babalarımız olacaktır.

Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz bizden ana babamıza iyi muamele etmemizi (kendi rızasına uygun düşmeyen şeyler hariç ) onlara her zaman itaatkâr olmamızı emrederken3 şu tatlı sözlerle de onlara dua etmemizi tavsiye buyurmaktadır:

Onlara acıyarak tevazu kanadını indir ve: “Ya Rabbi! Onlar beni çocukken nasıl koruyup esirgedilerse sen de kendilerini öylece esirge” de.4
Bu ayet-i kerimeyi hayatına aynen aksettiren büyük sahabe Ebu Hureyre r.a.’ın annesiyle olan muhabbetine bir bakalım:

Ebu Hureyre r.a. evine girerken ve çıkarken bitişiğindeki evde oturan annesine şöyle seslenirmiş:

“- Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun anneciğim!” Annesi de buna aynen mukabelede bulunurmuş. Ardından:

“- Sen küçükken bana nasıl şefkat ve merhamette bulunduysan Rabbim de sana öylece şefkat ve merhamet etsin” dermiş. Annesi buna:

“- Sen de bana şu yaşlı halimde nasıl şefkat ve muhabbetle muamele ediyorsan Allah da sana öyle muamelede bulunsun” diyerek mukabele edermiş.5

Biz yeni nesil gençlere örnek olacak ne kadar hoş bir tablo.
İkinci olarak bu güzel muameleyi acısıyla tatlısıyla hayatın zorluklarına beraberce göğüs gerdiğimiz ailemiz hak etmektedir.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz eşlerimizle iyi geçinmemizi emrederken6 Peygamber Efendimiz S.A.V de:

“Müminlerin iman bakımından en mükemmeli huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız hanımlarına karşı hayırlı olanlardır.”7 diyerek eşlerimize karşı güler yüzlü ve tatlı dilli olmayı iyi mümin olmanın bir ölçüsü olarak belirtmiştir.

Yine başka bir hadis-i şeriflerinde:
“Hayırlınız aile fertlerine hayırlı olandır. Ailesine en hayırlı olanınız benim.”8 buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz S.A.V’in muhterem validelerimizle olan sevgi saygı muhabbet ve hoşgörü çerçevesindeki davranışlarını göz önüne aldığımızda her konuda olduğu gibi bu konuda da Peygamber Efendimiz ’S.A.V in tüm insanlığa rehber olduğunu müşahede ederiz.

Okuyanların yüzünde tebessümlere vesile olacak şu hadise Peygamber Efendimizin validelerimize olan engin muhabbet ve müsamahasına ne kadar güzel bir örnektir:
Hz. Ebubekir r.a. birgün Peygamber Efendimizin huzuruna girmek için izin ister. Bu sırada kızı Hz. Aişe r.a.’nın Peygamber Efendimize karşı yüksek bir ses tonuyla konuştuğunu duyar. İçeriye girince kızını:

- Allah’ın Rasülü’ne karşı sesini nasıl yükseltirsin? Diyerek azarlar ve ona vurmak için elini kaldırır. Bunu gören Peygamber Efendimiz S.A.V. aralarına
girerek Hz. Ebubeikir’i yatıştırır. Hz. Ebubekir hane-i saadetten ayrılınca:

- Gördün mü bak seni babanın elinden nasıl kurtardım? diyerek validemize takılır.

Birkaç gün sonra Hz. Ebubekir yine Peygamber Efendimiz S.A.V in hane-i saadetlerine vardıklarında kızı ile Rasûlullah Efendimizin arasının düzeldiğini görür ve:

- Beni kavganıza dâhil ettiğiniz gibi barışınıza da dâhil eder misiniz? der. Resulullah Efendimiz: Buyur kabul ediyoruz ve seni de aramıza katıyoruz. Buyurur. 9

İşte sevgi muhabbet ve müsamahanın bütünleştiği örnek bir aile tablosu. Kutlu Peygamber’in S.A.V. ümmetine örnek olacak aile yaşantısı. Rabbimiz hepimize Peygamber Efendimizi S.A.V. her hususta örnek alabilmeyi nasip etsin.
Çocuklarımıza da tatlı dil ve güler yüzle muamele etmenin ne kadar faydalı ve eğitici olduğunu bu gün artık herkes kabul etmiş durumdadır. Sert ve kaba davranışların azarlamanın bilhassa da döverek terbiye vermeye çalışmanın hiçbir tesirinin olmadığı tam tersine aksi tesir gösterdiğini hepimiz müşahede etmekteyiz.

Peygamber Efendimiz S.A.V in torunu Hasan’ı( r.a.) öperken gören Akra b. Habis bu duruma şaşırarak:

- Benim on çocuğum var. Onlardan hiç birini öpmedim. Demesi üzerine Peygamber Efendimiz S.A.V. :

- Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.10 Diyerek çocuklara güler yüz göstermenin Allah’ın merhametine vesile olacağını belirtmiştir.

Ashab-ı Kiramdan olan Ya’la b. Mürre de şahid olduğu bir hadiseyi şöyle anlatmaktadır:

“- Peygamber Efendimizle çıktık ve bir yemeğe davet edildik. O esnada Hz. Hüseyin yol üzerinde oynuyordu. Peygamber Efendimiz S.A.V. topluluğun önüne koştu sonra iki elini açtı. Çocuk öteye beriye koşmaya başladı. Peygamberimiz S.A.V. ona gülüyordu. Nihayet onu yakalayınca iki elinden birini çocuğun çenesine ve diğerini de başına koydu. Sonra onu kucakladı.”
Sonra şöyle buyurdu:

“- Hüseyin bendendir ben de Hüseyin’denim. Hüseyin’i seveni Allah sever. Hüseyin torunlardan bir torundur.”11

Dede dedelerin en kutlusu torun da torunların en kutlusu olunca ortaya böyle güzel böyle örnek bir manzara çıkıyor. Bizim de bu örnekler ışığında en yakınımızdakilerden başlayarak tüm çevremize güler yüz ve tatlı dille muamele etmeyi bir alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki biz ne kadar bekliyorsak muhatabımız olan her insan da o kadar tatlı dil ve güler yüz beklemektedir.


Rabbimiz bizlere o gül yüzlü Peygamberinin güler yüzünden ve tatlı dilinden nasip etsin. Amin…Dipnotlar: 1) Tirmiz iman 12 Nesai iman 8 2) (El Bidaye c. 5 s. 65 Buhari Kitabü’z Zekat 712) 3) Ankebut suresi 8 4) İsra 24 5) Müsned-i Ahmet c. 4 s. 409 429 430 527 6) Nisa suresi 4. Ayet 7) Tirmizi Rada’ 11 8) İbn-i Mace nikah 50 9) Ebu Davut Edep 84 10) Buhari Edebül Müfred 1. cilt 91. hadis 11) Edebül Müfred 1. cilt 364. hadis

altinoluk.com
YAKAZA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Mart 2011, 01:21   #2
hüseyin coşgun
Kardeş
 
Üyelik tarihi: 22 Mart 2011
Mesajlar: 277
Standart

Rabbimiz bizlere o gül yüzlü Peygamberinin güler yüzünden ve tatlı dilinden nasip etsin. Amin…
güzel ve hoş bir paylaşımdı,Rabbim razı olsun...
hüseyin coşgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Mart 2011, 01:23   #3
YAKAZA
Talebe
 
YAKAZA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2011
Mesajlar: 1.421
Standart

Amin,cümlemizden.
YAKAZA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Mart 2011, 01:57   #4
mahgum
Admin Yardımcısı
 
mahgum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 17 Ekim 2010
Mesajlar: 2.577
Standart

Allah c.c. bizlere Kur'an-ı Kerim vasıtasıyla Hz. Musa as. kıssasında diyor. tatlı dilli yumuşak sözlü olunuz.

Peygamberimiz de aynı mevzudan bahsediyor.

üstad Bediüzzaman hazretleride tatlı dilli olmaktan bahsediyor

malesef ki:
analar ve babalar evlatlarına,
hocalar talebelerine,
öğretmenler öğrencilerine,
arkadaşlar arkadaşlarına,

bu tatlı dil güler yüz meselesini hep ihmal ediyorlar.

iş nasihate gelince herkes biliyor, iş uygulamaya gelince herkes aynı hamam aynı tas.

bu işte bir terslik bir yanlışlık var.

okuduğunuz Kur'an, risale, hadis, hocaların öğretmenlerin arkadaşlarınızın tavsiyeleri sizin gündelik hayatınızda yer edemiyorsa bizler ve sizler boşuna yaşıyoruz demektir.

bu durum için sizleri tenzih ederim: Kur'an-ı kerim HIMAR yani eşek ifadesi kullanıyo.

bizler insanmıyız yoksa hımar mı?

bu sorunun cevabını nefsiniz size verir siz buraya yazmayın
bu soruya cevap ararken kıstasınız şu olmalı:

dinlediğim öğrendiğim bilgiyi hayatıma yaşantıma ne derecede yansıtabiliyorum?

selam ve dua ile

mahgum isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Temmuz 2011, 00:05   #5
YAKAZA
Talebe
 
YAKAZA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2011
Mesajlar: 1.421
Standart Guler yuzlu olmanin mukafati

Peygamberimiz Efendimizin müjdelerinden biri de şudur:

“İki mü’min karşılaşıp musafaha ettikleri (tokalaştıkları) zaman, aralarında yetmiş mağfiret (Allah’ın rahmeti ile lütfu) taksim edilir. Bunun altmış dokuzu güler yüzlü (mütebessim) olanındır.” (Gazali. İhya: C/2. Sf: 179)

Bu Allah’ın bir lütfudur. Güler yüzlü olmayı bile mükâfaatlandırıyor Rabb’ım. Güler yüzle davrananı sadaka vermiş gibi sevaplandırıyor.
Birine verdiğin selâmdan, sorduğun hatırdan mükâfaat alıyorsun.
Güler yüz, gülleri açmış bir bahçe gibidir. Seyredenlere bir güzellik verir.
Aile hayatında güler yüzün önemi inkâr edilebilinir mi? İnsan evindeki huzuruna göre topluma huzur katar. Evinden güler yüzle uğurlanmış bir erkek, sabahtan akşama kadar etrafındakilere tebessüm saçar. Bir gülümsemenin çok boşanma teşebbüslerini önlediğine hepimiz şâhit olmuşuzdur.

Asık surat, sert söz yuvaları çekilmez, hâle getirir. Samimiyeti kaldırır. İnsanların kâlblerini karartır. İyi fikirler beslemekten uzaklaştırır.
İnsan günün bütün yorgunluğunu kendisini karşılayan eşinin güler yüzünde unutabilir. Onun tatlı sözü ile dinlenebilir. Bundan dolayı aile hayatında güler yüzlü olmak kadın ve erkek için çok önemlidir.
Müslüman güler yüzlü, tatlı dilli olmalıdır. Çünkü Peygamberimiz kimseye karşı yüzünü ekşitmemiştir. Herkese mütebessim davranmıştır. Abese suresi de bize, herkese karşı nasıl tavır takınmamızı telkin eder.

Mütebessim olmakla çok dostluklar elde etmiş oluruz. Gönüllere taht kurarız. Günahkâr da olsa herkese iyi davranmamız gerekir. Kendimizi sevdiremediğimiz insanlara inancımızı hiç sevdiremeyiz.
Müridi, Ebu’l-Vefa Hazretlerine sorar:
” Siz, büyük-küçük demeden herkesle sofraya oturuyorsunuz. Ehil olsun-olmasın, herkesle sohbet ediyorsunuz. Salih-fasık herkesi sohbetinize alıyorsunuz. Bu nasıl oluyor?
Ebu’l-Vefa bu müride der ki:
” Fatiha suresini oku!
Mürid, sureyi yarıya kadar okuyunca Ebu’l-Vefa işaret ederek durdurur. Der ki:
” Şimdi söyle bakalım. Surenin başında Rabbil alemiyn mi yoksa Rabbis-Sâlihiyn mi beyan edilmiş.
” Rabbil âlemiyn…
” Şimdi anladın mı neden böyle davrandığımı?
Mürid gerekli cevabı almış.
Günahkârlarla ilgi kesilmemeli. Onlara uyulmamalıdır da. İyiler onları kendilerine uydurmanın çalışmasını yapmalıdırlar. Ebu’l-Vefa’nın yaptığı gibi iyi muamele gösterilmelidir.

Hz. Ali (r.a.) ne güzel söylemiş:
“- Öyle bir ömür geçirin ki, düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasınlar.”
Hz. İsa Aleyhisselâm irşad ediyor, Yahudiler de ona kötü sözle mukabele ediyorlardı. Biri İsa Aleyhisselama dedi ki:
” Onlar sana çirkin sözler söylüyor, sen ise onlara duâ ediyorsun.
Hz. İsa cevap verdi:
” Canı olan gönül sahibi, nesi varsa onu harcar…

Ne güzel söz. Herkes malını satar. İnsanda iyilik varsa iyilik gösterir. İçi kin ve nefretle dolu ise kötü davranır.
Yüzümüz de sözümüz de güzel olmalıdır. Çünkü biz şefkat ve merhamet Peygamberinin ümmetiyiz. Böyle olmak bize çok şey kazandırır
__________________
Madem ben de bu vatanın bir evlâdıyım, bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır. ” (105)
emirdağ lahikası
BEDİÜZZAMAN
Suskunluk insanım diyenlerin sahteliğine lâl kalınmasıdır...
YAKAZA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 26 Temmuz 2011, 00:10   #6
GüLe SevdaLı
Peygamber Ocağında
 
GüLe SevdaLı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04 Şubat 2008
Mesajlar: 5.014
Standart

Ne güzel söz. Herkes malını satar. İnsanda iyilik varsa iyilik gösterir. İçi kin ve nefretle dolu ise kötü davranır.
Yüzümüz de sözümüz de güzel olmalıdır. Çünkü biz şefkat ve merhamet Peygamberinin ümmetiyiz. Böyle olmak bize çok şey kazandırır


Allahm razı olsun ..
__________________
Forum kaidelerini bir kez kuyalım...

Tevafuklu Kur'ân-ı Kerîm Okuyup Dinleyebilmek için tıklayın

forumumuzda görev almak ister misiniz.lütfen buradan bildiriniz..
GüLe SevdaLı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Ağustos 2011, 13:40   #7
YAKAZA
Talebe
 
YAKAZA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19 Şubat 2011
Mesajlar: 1.421
Standartinsanın ilk öğrenmesi gereken dil tatlı dildir.
__________________
Madem ben de bu vatanın bir evlâdıyım, bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır. ” (105)
emirdağ lahikası
BEDİÜZZAMAN
Suskunluk insanım diyenlerin sahteliğine lâl kalınmasıdır...
YAKAZA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25 Nisan 2013, 23:22   #8
fadikhatun
Talebe
 
fadikhatun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09 Mart 2013
Mesajlar: 338
Standart

Emeğinize ellerinize sağlık çok güzel paylaşımınız
elleriniz dert görmesin
fadikhatun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hakiki sirke, hem iyileştiriyor hem de canem Sağlık Haberleri 0 13 Aralık 2014 09:52
Mehmet şevket eygi'den mahgum Köşe Yazıları 50 09 Temmuz 2013 12:38
Güleryüz, Tatlı Dil, Kuşatıcı Üslup Hasan Ermiş İbretli Makaleler 1 07 Haziran 2013 23:45
Güler Yüzlülük Ruhtaki İnceliğin Yüze Yansımasıdır سكوت Serbest Kürsü 1 19 Nisan 2013 19:46
Tatlı ve acı dil farkı mine Serbest Kürsü 0 22 Ekim 2012 15:32


sinan525 saat..


vBulletin® Version 3.8.8 ile güçlendirilmiştir.
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd
“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır” Hz. Muhammed (S.A.V)
NuruAhlal.com
@2008